2025-yil 9–11-oktabr kunlari Toshkent shahrida ulkan voqea - Alta Moda Italiana a Tashkent bo‘lib o‘tdi. Tadbir ilk bor Italiya yuqori modasini va O‘zbekistonning zamonaviy madaniy muhitini birlashtirdi.
Loyihaning asosiy hamkorlaridan biri - Murad Buildings kompaniyasi bo‘lib, u tadbirga arxitektura va fazoviy ifoda baxsh etdi hamda uning estetik darajasini yanada yuksaltirdi.
Alta Moda Italiana a Tashkent doirasida 11 ta tadbir o‘tkazildi: sakkizta moda namoyishi, ko‘rgazma, konferensiya va san’at ko'rgazmasi - tableau vivant.
Loyiha Click kompaniyasi tomonidan tashkil etildi va Italiya Tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vazirligi, Italiya elchixonasi hamda Italiya madaniyat instituti ko‘magida amalga oshirildi.
Tadbir kuratori - mashhur moda arbobi va Gattinoni uyining faxriy prezidenti Stefano Dominella bo‘ldi.
Moda namoyishlari va ko‘rgazmalar Alisher Navoiy nomidagi katta akademik teatrda hamda Nest One osmono‘par binosining 41-qavatida o‘tkazildi. Aynan shu joyda Murad Buildings’ning zamonaviy estetikasiga ega fazolar loyihaning ko‘lami va zamonaviyligini yanada ochib berdi. Kompaniya taqdim etgan interyerlar moda va san’at uyg‘unlashgan, arxitektura esa estetik ritmga aylangan muhitni yaratdi.
Tadbirning bosh mehmoni - Italiyalik supermodel Simonetta Gianfelici bo‘ldi.
Ishtirokchilar orasida dizaynerlar Guillermo Mariotto, Saman Loira, Francesca Liberatore, Federica Fusco, Gianpaolo Zuccarello, Antonio Marino, shuningdek Accademia Costume & Moda va Modateca Deanna ishtirok etishdi.
O‘zbekiston nomidan loyihada dizayner Azukar Moreno ishtirok etdi, uning asarlari madaniy muloqot konsepsiyasining muhim qismi bo‘ldi.
Bu tadbir madaniyat, san’at va texnologiyalar o‘zaro uyg‘unligining ramziga aylandi.
Murad Buildings’ning faol ishtiroki va Nest One’ning 41-qavatida dastur qismi o‘tkazilgani tufayli loyiha nafaqat arxitektura, balki falsafiy chuqurlikka ham ega bo‘ldi.
Toshkentning panoramali manzaralari, zamonaviy estetik fazo va puxta detallar bir g‘oyani ta’kidladi: zamonaviy arxitektura - bu moda, san’at va ilhom uchun sahnaga aylanishi mumkin.

С 9 по 11 октября 2025 года в Ташкенте прошло грандиозное событие — Alta Moda Italiana a Tashkent, впервые объединившее итальянскую высокую моду и современный культурный контекст Узбекистана.
Одним из ключевых партнёров проекта стала компания Murad Buildings, придавшая событию архитектурно-пространственную выразительность и подчеркнувшая эстетический уровень мероприятия.
Alta Moda Italiana a Tashkent включала 11 мероприятий: восемь показов, выставку, конференцию и арт-перформанс tableau vivant.
Проект был организован компанией Click при поддержке Министерства иностранных дел и международного сотрудничества Италии, Посольства Италии в Узбекистане и Итальянского института культуры.
Куратором выступил Стефано Доминелла, известный деятель моды и почётный президент дома Gattinoni.
Показы и выставки прошли в ГАБТ имени Алишера Навои и на 41-м этаже небоскрёба Nest One — пространстве, где эстетика Murad Buildings подчеркнула масштаб и современность проекта. Современные пространства, предоставленные компанией, стали гармоничным фоном для модных показов и культурных перформансов, где архитектура и мода встретились в едином эстетическом ритме.
Главной гостьей события стала итальянская топ-модель Симонетта Джанфеличи.
Среди участников — дизайнеры Гильермо Мариотто, Саман Лойра, Франческа Либераторе, Федерика Фуско, Джанпаоло Дзуккарелло, Антонио Марино, а также Академия костюма и моды и Modateca Deanna.
От Узбекистана в проекте участвовал дизайнер AzukarMoreno, чьи работы стали частью общей концепции культурного диалога.
Событие явилось символом взаимодействия культур, искусства и технологий.
Благодаря участию Murad Buildings и проведению части программы на 41-м этаже Nest One, проект обрёл не только архитектурную, но и философскую глубину.
Панорамные виды на Ташкент, современная эстетика пространства и продуманные детали подчеркнули идею, что современная архитектура может стать подиумом для моды, искусства и вдохновения.