2025-yil 9–11-oktabr kunlari Toshkent shahrida ulkan voqea - Alta Moda Italiana a Tashkent bo‘lib o‘tdi. Tadbir ilk bor Italiya yuqori modasini va O‘zbekistonning zamonaviy madaniy muhitini birlashtirdi.
Loyihaning asosiy hamkorlaridan biri - Murad Buildings kompaniyasi bo‘lib, u tadbirga arxitektura va fazoviy ifoda baxsh etdi hamda uning estetik darajasini yanada yuksaltirdi.
Alta Moda Italiana a Tashkent doirasida 11 ta tadbir o‘tkazildi: sakkizta moda namoyishi, ko‘rgazma, konferensiya va san’at ko'rgazmasi - tableau vivant.
Loyiha Click kompaniyasi tomonidan tashkil etildi va Italiya Tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vazirligi, Italiya elchixonasi hamda Italiya madaniyat instituti ko‘magida amalga oshirildi.
Tadbir kuratori - mashhur moda arbobi va Gattinoni uyining faxriy prezidenti Stefano Dominella bo‘ldi.
Moda namoyishlari va ko‘rgazmalar Alisher Navoiy nomidagi katta akademik teatrda hamda Nest One osmono‘par binosining 41-qavatida o‘tkazildi. Aynan shu joyda Murad Buildings’ning zamonaviy estetikasiga ega fazolar loyihaning ko‘lami va zamonaviyligini yanada ochib berdi. Kompaniya taqdim etgan interyerlar moda va san’at uyg‘unlashgan, arxitektura esa estetik ritmga aylangan muhitni yaratdi.
Tadbirning bosh mehmoni - Italiyalik supermodel Simonetta Gianfelici bo‘ldi.
Ishtirokchilar orasida dizaynerlar Guillermo Mariotto, Saman Loira, Francesca Liberatore, Federica Fusco, Gianpaolo Zuccarello, Antonio Marino, shuningdek Accademia Costume & Moda va Modateca Deanna ishtirok etishdi.
O‘zbekiston nomidan loyihada dizayner Azukar Moreno ishtirok etdi, uning asarlari madaniy muloqot konsepsiyasining muhim qismi bo‘ldi.
Bu tadbir madaniyat, san’at va texnologiyalar o‘zaro uyg‘unligining ramziga aylandi.
Murad Buildings’ning faol ishtiroki va Nest One’ning 41-qavatida dastur qismi o‘tkazilgani tufayli loyiha nafaqat arxitektura, balki falsafiy chuqurlikka ham ega bo‘ldi.
Toshkentning panoramali manzaralari, zamonaviy estetik fazo va puxta detallar bir g‘oyani ta’kidladi: zamonaviy arxitektura - bu moda, san’at va ilhom uchun sahnaga aylanishi mumkin.

From October 9 to 11, 2025, Tashkent hosted a grand event — Alta Moda Italiana a Tashkent, which for the first time united Italian haute couture and the contemporary cultural context of Uzbekistan.
One of the key partners of the project was Murad Buildings, which added architectural and spatial depth to the event and emphasized its aesthetic level.
Alta Moda Italiana a Tashkent featured 11 events: eight fashion shows, an exhibition, a conference, and an art performance tableau vivant.
The project was organized by Click with the support of the Italian Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, the Embassy of Italy in Uzbekistan, and the Italian Cultural Institute.
The curator of the event was Stefano Dominella, a renowned figure in the fashion world and honorary president of the Gattinoni fashion house.
Fashion shows and exhibitions took place at the Alisher Navoi State Academic Bolshoi Theatre and on the 41st floor of the Nest One skyscraper — a space where the aesthetics of Murad Buildings highlighted the scale and modernity of the project.
The contemporary venues provided by the company became a harmonious setting for fashion shows and cultural performances, where architecture and fashion met in a unified aesthetic rhythm.
The event’s special guest was Italian top model Simonetta Gianfelici.
Among the participants were designers Guillermo Mariotto, Saman Loira, Francesca Liberatore, Federica Fusco, Gianpaolo Zuccarello, Antonio Marino, as well as the Academy of Costume and Fashion and Modateca Deanna.
Uzbekistan was represented by designer AzukarMoreno, whose work became part of the broader concept of cultural dialogue.
The event became a true symbol of the interaction between culture, art, and technology.
Thanks to the participation of Murad Buildings and the inclusion of Nest One’s 41st floor in the program, the project gained not only architectural but also philosophical depth.
Panoramic views of Tashkent, the modern aesthetics of the space, and carefully designed details emphasized the idea that contemporary architecture can become a runway for fashion, art, and inspiration.