Soy Bo’yi: Orzular ro‘yobga chiqadigan daryo bo‘yidagi uy
Toshkentning Uchtepa tumanida, Yusuf Sakkokiy prospekti, 3A manzilida — ijtimoiy va transport infratuzilmasi rivojlangan hududda — Soy Bo’yi turar joy majmuasining ochiq eshiklar kuni bo‘lib o‘tdi. Murad Buildings kompaniyasi loyihasi bo‘lgan majmua zamonaviy arxitektura, tabiat va mahalla qulayligi falsafasini uyg‘unlashtirib, kelajakdagi aholisi va mehmonlari uchun o‘z eshiklarini ochdi.
Muvofiqlik va taassurotlar
Tadbir ishtirokchilari kelajakda obodonlashtiriladigan hudud bo‘ylab sayr qilishdi: favvorali maydonlar, dam olish maskanlari va shaxsiy sohil bo‘ylab yurishdi. Shuningdek, qavatlar, xonadonlar, qavatlar va avtoturargoh btilan tanishishdi.
Mehmonlar ta’kidlashdiki, Soy Bo’yi loyihaning avval taqdim etilgan vizualizatsiyasi va konsepsiyasiga to‘liq mos keladi: arxitektura yechimlari, obodonlashtirilgan hovli va lobbiy interyerlari quruvchi va’da qilgandek ko‘rinadi. Ularning alohida e’tibori majmua binosining o‘ylangan qavat balandligi va umumiy konsepsiyaga uyg‘un joylashuviga qaratildi. Tashrif chog‘ida mehmonlar xonadonlarni ko‘rib, qurilish sifati, qulay rejalashtirish va kelajakdagi yashash muhitini shaxsan baholash imkoniga ega bo‘lishdi. Bu esa Murad Buildings kompaniyasining ishonchliligi va shaffofligini tasdiqladi.
Infratuzilma va qulayliklar
Soy Bo’yi yuqori darajadagi qulayliklarni taklif etadi:
• dizaynerlik lobbiylari, lounge-zonalar va ochiq kirishli pod’ezdlar;
• eng keng hovli-park, barcha avlodlar uchun yashil maskan;
• pod’ezdlarga bevosita chiqishli yerosti avtoturargohi, xavfsiz — avtomobilsiz hovli konsepsiyasi;
• mavsumiy buyumlar va sport jihozlarini saqlash uchun omborxonalar.
Arxitektura konsepsiyasi va joylashuv
Kompleks mualliflik loyihasi bo‘lib, noyob arxitekturaga ega. 13–16 qavatli korpuslardan iborat bo‘lib, kermogranit, alyuminiy kompozit panellar va vitraj oynalardan foydalangan holda qurilgan.
Loyiha falsafasi
Majmua nomi — “Soy Bo’yi” (“daryo bo‘yi”) — tabiat bilan uyg‘unlikda, mahalla ruhida hayot kechirish g‘oyasini ifodalaydi: bu yerda yashash, hordiq chiqarish va tinch daqiqalarda suvning sokin shovullashini kuzatish mumkin.
«Soy Bo’yi — bu shunchaki uy emas, bu turmush tarzi. Arxitektura va tabiatning uyg‘unlashgan manzarasi. Hatto yerosti avtoturargohi yoki avtomobilsiz hovli kabi detallar ham bizning aholi uchun g‘amxo‘rlik falsafamizning bir qismidir. Bugun mehmonlarimiz biz va’da qilgan narsalarni o‘z ko‘zlari bilan ko‘rishdi», — dedi Murad Buildings kompaniyasining savdo bo‘yicha direktori Olga Butenko.
Xulosa
Ochiq eshiklar kuni haqiqiy bayram kayfiyatida o‘tdi — ishonch, quvonch va ilhom muhiti hukm surdi. Ko‘plab mehmonlar yangi hayot sari qadam qo‘yib, xonadon, avtoturargoh va omborxona uchun ariza qoldirishdi. Soy Bo’yiToshkentning eng chiroyli va kutilgan loyihalaridan biri sifatida o‘z maqomini tasdiqladi.

На берегу реки в Учтепинском районе Ташкента, на проспекте Юсуфа Саккаки, 3А — в зоне с развитой социальной и транспортной инфраструктурой, прошёл День открытых дверей жилого комплекса Soy Bo’yi. Проект компании Murad Buildings, где современная архитектура встречается с природой и традиционной философией уюта махалли, открыл свои двери для будущих жителей и гостей.
Атмосфера и впечатления
Участники мероприятия прогулялись по будущим участкам благоустройства: территории с фонтаном, зонам для отдыха и собственной приватной набережной, а также посмотрели демо этажи, квартиры и паркинг.
Гости отметили, что Soy Bo’yi полностью соответствует ранее представленным визуализациям и концепции: архитектурные решения, благоустроенный двор и интерьеры в лобби выглядят так же, как обещал застройщик. Особое внимание было уделено самому дому — его продуманной этажности, гармонично вписывающейся в общую концепцию проекта. В ходе визита гостям были продемонстрированы квартиры, где они смогли лично оценить качество хода стройки, удобные планировки и атмосферу будущего жилья. Всё это стало важным подтверждением надёжности и прозрачности Murad Buildings.
Инфраструктура и удобства
Soy Boyi предлагает высокий уровень комфорта:
Архитектурная концепция и локация
Комплекс представляет собой авторский проект с уникальной архитектурой и состоит из корпусов разной этажности (13–16 этажей), построенных с использованием керамогранита, алюминиевых композитных панелей и витражного остекления.
Философия проекта
Название комплекса — «Soy Bo’yi» («берег реки») — отражает идею жизни в гармонии с природой в ритме традиционной махалли, где комфортно жить, отдыхать, а в минуты уединения наблюдать неспешное журчание воды.
«Soy Bo’yi — это не просто жильё, это образ жизни, где архитектура встречается с природой. Даже такие детали, как парковка под землёй и двор без машин, — это часть нашей философии заботы о жителях. И сегодня гости увидели: мы сделали именно то, что обещали», — отметила Бутенко Ольга, Директор по продажам Murad Buildings.
День открытых дверей стал настоящим праздником — с атмосферой доверия, радости и вдохновения. Многие гости сделали шаг навстречу новой жизни у реки, оставив заявки на квартиры, парковочные места и кладовые в комплексе. Soy Bo’yi подтвердил свой статус одного из самых красивых и ожидаемых проектов Ташкента.